Praní ložního prádla je důležité především z hygienického hlediska, neb praním ničíme roztoče a bakterie, které se v našem povlečení usazují. Správným praním také výrazně prodloužíme životnost našeho ložního prádla a lehnout si do čerstvě vypraného povlečení, které voní a je nadýchané, to máme přeci všichni rádi. Ložní povlečení by se mělo prát dle potřeby, ale obecně se dá říci, že ideálně 1 x za 14 dnů bychom povlečení měli vyměnit.
Pojďme si říct, jak ložní prádlo správně vyprat a jakých se musíme vyvarovat chyb:
- před prvním použitím povlečení vždy vyperte
- povlečení perte a sušte vždy naruby se zapnutými knoflíky či zipy (ochráníte tak barvu povlečení a zůstane tak déle jako nové)
- perte vždy na předepsanou teplotu – každé povlečení má svou všitou etiketu, kde jsou uvedené prací symboly a těmi se prosím vždy řiďte!!!
- používejte správný prací prostředek – my doporučujeme tekuté prací prostředky na barevné prádlo, které pomáhají zachovat sytost barev. Prací prášky na bílé prádlo, používejte opravdu jen na bílé neb obsahují bělidla, která by vašemu prádlu rozhodně neprospěla
- nepřeplňujte pračku – při praní ložního prádla nepřidávejte nic dalšího → i prostěradlo perte zvlášť! Prádlo do pračky neskládejte, dejte ho tam volně, potřebuje mít prostor k pohybu, aby se prací prášek dostal úplně všude
- dalším důležitým bodem je ždímání – při otáčkách větších než 800 může dojít k polámání a poškození bavlněných vláken a na povlečení pak uvidíte bílé čáry (lomy) a šmouhy, které vzniknou právě důsledkem příliš vysoké rychlosti odstřeďování. Z toho vyplývá, odstřeďování nastavíme vždy do 800 otáček.
- po vyprání nenechávejte prádlo dlouho ležet v pračce – prádlo by se vám hodně pomačkalo
Po praní nastává proces sušení, kterému jsme se podrobně věnovali v našem blogovém článku „Jak správně věšet a sušit povlečení“ který si můžete přečíst, pokud budete mít čas a chuť, ale v rychlosti shrneme i zde:
- pokud máte sušičku a symboly na etiketě sušení dovolují – dáme prádlo do sušičky a sušíme na nižší teplotu – vysoká teplota ložnímu prádlu škodí
- nemáte-li sušičku a sušíme prádlo na sušáku či venku, tak pokud můžeme, přehodíme ho přes několik šňůr, nikdy nevěšíme s kolíčky přes rohy (došlo by k vyvěšení) a věšíme na straně zámku zapínání, kde je látka silnější a pevnější
- venku sušíme povlečení vždy na ruby a ve stínu, na přímém slunci by barvy mohly blednout
Pokud budete povlečení žehlit, nenechte ho přesušit, žehlení vlhkého povlečení je vždy snazší a látka se nevysušuje, žehlíme vždy na ruby. POZOR nikdy nežehlíme krepové povlečení, došlo by k poškození krepové struktury.